1987. aastal lõpetas Rakvere 3. keskkooli võimekas ja omanäoline lend tublisid noori. Kõige kuulsam neist  on vahest ehk Rainer Sarnet, kes tegutseb filmimaailmas ("Kuhu põgenevad hinged?" jt filmid). Aga seal õppis ka praegu kaitseväes meie sõjamehi hingeliselt toetav kaplan Taavi Laanepere,  keraamik Kadri Pärnamets, ajakirjanduses tuntud Elo Malmberg, noortespordis Nõukogude Liidu piires omal ajal ilma teinud Andra Aupaju, hea korvpallur Rein Pärna ja veel palju-palju teisigi. Selles lennus oleks lõpetanud ka Hannes Võrno, aga tema läks põhikooli järel Tartusse õppima  kunsti.

Ja siis oli seal ka see noormees, kelle pärast ma seda lugu praegu kirjutan - Tõnu Kõiv, kes tuli meile pärast 8. klassi tollasest Rakvere 1. keskkoolist. Tema oli aktivist selle sõna parimas tähenduses, muutes koolielu oma tegutsemisega elavaks. Võimas oli näiteks fosforiidikaevandamise vastane kampaania, milles Rakvere rahvas kaasa lõi. 

Ja siis läks aastaid. Tõnu tegutses mitmel rindel, õppis erinevates kõrgkoolides, kuulus Riigikogu koossseisu, elavdas Rakvere linnavolikogus siinset poliitikat ja kõige muu kõrval hakkas missioonitundest välja andma kooli parimale abituriendile rahalist preemiat. Kätteandmine on lõpupäeval ja nominent on laiemale üldsusele selle ajani saladus. Preemia pälvinud  noored on tegusad lõpetajad, kes aastate jooksul  hästi õppinud ja kooli au hoidnud.

Nimekiri preemia saanutest

1992  Aune Rumm

1993  Tarmo Pohlak

1994  Sandra Heidov

1995  Eve Leuska

1996  Imre Suraegin

1997  Jürgen Klammer

1998  Veiko Liis

1999  Teet Kalm

2000  Klaide Kaunissaar

2001  Laura Herm 

2002  Piret Pilt 

2003  Anneli Kruve

2004  Simar Selezov

2005  Mirjam Võsaste

2006  Merje Aros

2007  Andres Järv

2008  Madis Leinakse

2009  Agnes Siiber

2010  Siim Kilki

2011  Aileen Eek

 

Neil kõigil on oma lugu, aga teame, et nad on tublid inimesed ka päris elus.

Preemia on piisavalt suur, et panna kulmu kergitama ja küsima, miks annab eraisik niisuguse raha välja, kuigi tema on siit koolist ju ammu läinud. Arvan, et see on hoolivus, järjepidevus ja  - kui tahate – siis ka missioonitunne, mis ajendab teda tegutsema. Ega koolil ju muid nimelisi preemiaid olegi,  Tõnu  vajaks järgijaid. Aga siin pole praegu  koht, kus sellest kirjutada. Tõnu Kõiv väärib meie kõigi lugupidamist. 

Riina Rohtung

Alates 2013. aastast annab parima lõpetaja stipendiumi välja RRG vilistlaskogu.